ELEKTRYCZNE
- Strona:
- 1
- 2
- 3
- następna »
Podgrzewacz elektryczny do wody – rodzaje podgrzewaczy
Mówiąc o podgrzewaczu elektrycznym wody, warto wiedzieć, że dzielą się one na podgrzewacze ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Do pierwszego typu można podłączać krany znajdujące się w całym mieszkaniu lub też domu, zaś bezciśnieniowe dedykowane są jednemu poborowi wody. Podgrzewacze ciśnieniowe cechują się o wiele większą pojemnością bojlerów (do 200 litrów), zaś bezciśnieniowe to bardzo często niewielkie zbiorniki, których pojemność nie przekracza 15 litrów.
Wadą podgrzewaczy pojemnościowych może być konieczność znalezienia miejsca na bojler, dlatego też rozwiązanie to raczej nie sprawdzi się w przypadku niewielkich mieszkań. Natomiast podgrzewacze przepływowe nagrzewają wodę na bieżąco i przypisywane są najczęściej do kranu w jednym miejscu, przykładowo w łazience. Jeżeli więc chcemy mieć ciepłą wodę również w kuchni, wówczas niezbędna okaże się instalacja drugiego urządzenia. Ich niewątpliwym atutem jest możliwość instalacji nawet na małej przestrzeni.
Charakterystyka elektrycznych i gazowych podgrzewaczy do wody – czym się różnią?
Kolejny podział podgrzewaczy związany jest z rodzajem zasilania. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość zakupu urządzenia zarówno gazowego, jak i elektrycznego. Podgrzewacze gazowe nazywane są także termami lub piecykami. Gaz jest paliwem dość tanim, a podgrzewanie nim wody przy użyciu nowoczesnych urządzeń jest w pełni bezpieczne, o ile oczywiście urządzenie użytkowane jest zgodnie w wytycznymi podanymi przez producenta. Podgrzewacze te mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i płynnym. Warto również wiedzieć, że spalanie gazu może odbywać się na 2 sposoby – w komorach zamkniętych lub też otwartych i stąd właśnie 2 rodzaje piecyków, posiadających komory otwarte oraz zamknięte. Część z nich wyposażona jest w specjalny czujnik spalin i w momencie, gdy w powietrzu znajduje się zbyt duża ilość tlenku węgla, wówczas przestają one pracować.
Co jeszcze warto wiedzieć o podgrzewaczach wody gazowych i elektrycznych? Te pierwsze muszą być podłączone do osobnego, spalinowego przewodu. Urządzeń tego typu nie można umieścić w pomieszczeniu, w którym często przebywają ludzie, czyli takim, w którym czas ich przebywania wynosi więcej niż 1,5-2 godziny. Jest to praktyczne zabezpieczenie przed zaczadzeniem w przypadku niespodziewanej awarii, lecz warto pamiętać, że reguła ta nie dotyczy jedynie podgrzewaczy mających zamkniętą komorę spalania. Minimalna wielkość wnętrza, w którym istnieje możliwość zainstalowania podgrzewacza posiadającego otwartą komorę spalania to 8m2, a dla podgrzewaczy z komorą zamkniętą – 6,5m2.
Elektryczny podgrzewacz do wody – czym się charakteryzuje?
Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewacz elektryczny zasilany jest przy użyciu energii elektrycznej. Niezaprzeczalnym atutem tego właśnie rozwiązania jest zerowe ryzyko zatrucia czadem oraz możliwości wystąpienia wybuchu. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku podgrzewaczy gazowych, elektryczny podgrzewacz wody dostępny jest w wersji pojemnościowej oraz przepływowej. Decydując się na zakup tego typu podgrzewacza, warto wiedzieć, że dzielą się one na jednofazowe lub też trójfazowe. Podgrzewacze jednofazowe są nieco mniej wydajne i dedykowane są przede wszystkim gospodarstwom domowym. Natomiast urządzenia trójfazowe cechują się o wiele większą wydajnością i skierowane są m.in. właścicielom gospodarstw rolnych, jak również osób z bardzo dużym zapotrzebowaniem na gorącą wodę oraz dostępem do trójfazowego źródła prądu.
Zasada działania elektrycznych podgrzewaczy do wody pojemnościowych
Zasada działania elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych jest bardzo prosta, a cały proces polega wyłącznie na podgrzaniu, a następnie zmagazynowaniu wody. Niewątpliwym atutem podgrzewacza pojemnościowego, zwanego również bojlerem, jest możliwość korzystania z wody w kilku różnych miejscach jednocześnie (np. kuchnia i łazienka). Należy jednak właściwie dopasować pojemność zbiornika. Mówiąc o podgrzewaczach nie sposób nie wspomnieć o termostacie, który jest bardzo istotną ich częścią. Skutecznie zapobiega on stygnięciu wody oraz daje możliwość zachowania odpowiedniej jej temperatury. Ustawiany na wybraną przez użytkownika wartość termostat powoduje włączenie się podgrzewacza, w sytuacji, gdy temperatura wody obniży się i zacznie przekraczać określoną wcześniej wartość.
Co jeszcze warto wiedzieć o elektrycznych podgrzewaczach wody pojemnościowych? Są to urządzenia działające ciśnieniowo, do produkcji których wykorzystuje się najczęściej stal odporną na korozję, która została pokryta emalią. Są one dostępne do nabycia w dwóch różnych wersjach: stojących w pionie, jak również montowanych w sposób poziomy. Sposób działania podgrzewacza ciśnieniowego polega przede wszystkim na tym, że w chwili ogrzewania cieczy, zaczyna wzrastać ciśnienie w zbiorniku. Z tego właśnie powodu podgrzewacze wody zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenia w formie specjalnych zaworów, które skutecznie uniemożliwiają przekraczanie bezpiecznych wartości ciśnienia, zapobiegając jednocześnie uszkodzeniu zbiornika. Tego typu zabezpieczenia są niezbędne, ponieważ bardzo często zdarza się, że zbiorniki urządzeń ciśnieniowych mogą osiągać pojemność wynoszącą nawet kilkaset litrów.