KOTŁY ELEKTRYCZNE
- Strona:
- 1
- 2
- 3
- następna »
Rodzaje elektrycznych kotłów CO i ich ceny
Kotły elektryczne CO to nie tylko atrakcyjne ceny, ale i szeroki wybór ich rodzajów. Znaczna część tego typu kotłów to niewielkie i lekkie urządzenia jednofunkcyjne, które wyprodukowane zostały w wersji wiszącej. Bez problemu mogą współpracować one z zasobnikiem c.w.u., dzięki czemu jedno tylko urządzenie jest w stanie zapewnić ciepłą wodę. Kotły te nabyć można też w wersji stojącej, które charakteryzują się dużą mocą oraz wbudowanym zasobnikiem. Istnieje także możliwość nabycia nieco tańszych odmian bez zasobnika, a więc bez możliwość podgrzewania c.w.u.
W co mogą być wyposażone elektryczne kotły CO?
Elektryczne kotły CO mogą być wyposażane między innymi w programator czasowy, dające gwarancję pracy według ustalonych przez właścicieli wytycznych. To właśnie dzięki temu urządzenie to jest w stanie nagrzewać nad ranem dom do temperatury wyższej niż zazwyczaj, a w ciągu dnia włączać się dopiero w sytuacji, gdy spadnie ona poniżej ustalonego minimum. Im bardziej rozbudowana automatyka elektrycznego kotła, tym jego ceny mogą być większe, jednakże takie urządzenia dają możliwość znacznego obniżania kosztów związanych z ogrzewaniem.


Elektryczne kotły CO. Ceny i sposób ich działania
Niewysoka cena kotłów elektrycznych to nie jedyna ich zaleta. Cechują się one również prostą i nieskomplikowaną budową. Źródłem ciepłą w tego typu kotłach jest najczęściej grzałka, będąca metalowym oporowym drutem w osłonie mosiężnej, stalowej lub miedzianej. Osłona ta skutecznie zabezpiecza grzałkę przed przypadkowym kontaktem z wodą, a jej działanie podobne jest do tych, znajdujących się w elektrycznych czajnikach. Warto również wiedzieć, że kocioł może mieć jedną grzałkę lub też kilka, a ich liczba ma wpływ na moc kotła.
W sytuacji, w której kocioł CO ma wiele grzałek, zaczynają one włączać się kolejno, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, a więc moc kotła zaczyna się zwiększać. Stopnie grzewcze oznaczają całkowitą moc urządzenia, a ich sekwencyjne uruchamianie odbywa się w sposób całkowicie automatyczny. Proces ten może być uzależniony od temperatury w tak zwanym pomieszczeniu kontrolnym lub też temperatury panującej w danej chwili na zewnątrz. Kocioł elektryczny sterowany jest w taki sposób, by poprzez włączanie oraz wyłączanie, jego moc była możliwie jak najdokładniej dopasowywana do faktycznego zapotrzebowania domu na ciepło. Kotły te, poza niewysoką ceną, posiadają szereg zalet, o czym świadczą powyższe przykłady.
Jakie są zalety wynikające z posiadania elektrycznych kotłów CO?
Kotły CO elektryczne mają szereg zalet, a są to między innymi:
- brak gazu – w przypadku utrudnionego dostępu do gazowej sieci, najlepszym wyjściem jest zakup kotła elektrycznego. Wykorzystywanie paliwa stałego jest mało wygodne, a kotły na olej opałowy lub gaz płynny są często drogie zarówno w inwestycji, jak i eksploatacji. Instalację elektryczną znaleźć można w każdym domu, a cena związana z instalacją kotła elektrycznego jest nieduża
- czystsze powietrze – ogrzewanie przy użyciu energii elektrycznej nie przyczynia się do tworzenia tzw. niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych dla naszego zdrowia gazów pochodzących z kotłów węglowych. Niebezpieczne substancje będące wynikiem spalania nie powstają w domach, lecz w miejscach, w których energia jest wytwarzana, czyli w elektrowniach, w których spaliny są dokładnie oczyszczane


Kotły CO elektryczne to także:
- niskie koszty inwestycyjne – budowa instalacji grzewczej z wykorzystaniem kotłów elektrycznych wiąże się z niższymi cenami, niż miałoby to miejsce w przypadku kotłowni olejowej, gazowej lub też na paliwo stałe. Już koszty związane z zakupem kotła elektrycznego są niezwykle korzystne, ponieważ odpadają koszty budowy komina, wkładu kominowego, czy też przyłącza gazowego. Co więcej, instalacja samego kotła nie jest skomplikowana i nie wymaga posiadania osobnych pomieszczeń
- duże bezpieczeństwo eksploatacji – bazując na danych straży pożarnej, w sezonie grzewczych zdarza się nawet kilka tysięcy wypadków z udziałem tlenku węgla, w tym około 100 ofiar śmiertelnych. Stężony tlenek węgla, zwany inaczej czadem, który może wydobywać się z zepsutych i nie w pełni sprawnych kotłów olejowych, stałopalnych lub gazowych może zabić człowieka w niecałą minutę. Użytkowanie elektrycznych kotłów nie powoduje żadnego zagrożenia ani związanego z zaczadzeniem, ani związanego z wybuchem.